Najczęstsze problemy z kopiarką

Kopiarka jest jednym z najczęściej używanych przedmiotów biurowego użytku i istotne jest jej prawidłowe funkcjonowanie. Umiejętność szybkiej samodzielnej naprawy kopiarki pozwoli uniknąć czasochłonnych napraw serwisowych i z pewnością pozwoli zaoszczędzić pieniądze. Poniżej kilka cennych wskazówek dotyczących zapobiegania awarii kopiarek i oszczędności wydajności tonera.

ZACIĘCIE PAPIERU

Zacięcie papieru są jednym z najczęstszych problemów, z którymi boryka się niemal każdy użytkownik urządzenia kopiującego. Zasadnicza przyczyną zacięcia papieru jest zazwyczaj użycie niewłaściwego papieru (nieprawidłowa wielkość, zbyt gruby) lub jego niewłaściwe ułożenie w kasecie z papierem (zbyt wiele papieru na raz). Gdy dojdzie do zacięcia podstawowym błędem jest wyciąganie papieru na siłę co często kończy się jego otarganiem, a poszczególne jego elementy zostają uwięzione w kopiarce. Nie należy więc wyciągać papieru na siłę – zaleca się usunięcie go z drugiej strony. Gdy ta metoda zawodzi – niezbędna jest techniczna pomoc serwisanta. Po usunięciu papieru warto przeczyścić rolki.

paper-jam

PRZEGRZANIE

Przegrzanie kopiarki jest możliwe nawet wtedy gdy pomieszczenie wyposażone jest w klimatyzację. Wentylatory w kopiarce są bowiem wrażliwe na zmiany temperatury. W skrajnych przypadkach urządzenie całkowicie przestaje działać. Aby zapowiedz tego typu sytuacji warto od czasu do czasu spojrzeć na wyświetlacz LED, na którym pojawiają się komunikaty ostrzegawcze dotyczące m.in. przegrzania. Nie używajmy kopiarki bez przerwy przez dłuższy okres czasu.

ZACIEMNIENIA NA WYDRUKU

Zbyt ciemne lub zbyt jasne naloty na wydruku są równie częstym problemem. Są one zazwyczaj skutkiem źle ustalonych poziomów jasności obrazu na kopiarce. Warto przywróć domyślne ustawienia, aby rozwiązać problem. Jednakże, jeśli problem nadal występuje trzeba się upewnić czy przebarwienia na wydruku nie są spowodowane niskim poziomem lub złą jakością tonera, a także czy bęben działa prawidłowo. Równie często występują tzw. podwójne obrazy, których przyczyną dość często bywa źle działający zespół utrwalania. Warto także sprawdzić czy na szybkie skanera nie ma dodatkowych zanieczyszczeń, które również mogą wpływać na podwójne smugi na wydruku.  Szybę można wyczyścić samodzielnie.

issues

POMARSZCZENIE PAPIERU

 Pomarszczone wydrukowanych kopii to kolejny dość częsty problem. Aby uniknąć tego typu niedogodności trzeba chronić kopiarkę od wszelkiej wilgoci, wymienić zużyte zasobniki z tonerem i wadliwe rolki, które w głównej mierze mogą powodować zacięcie papieru. Przyczyna tego problemu może także leżeć w fuserze, który warto sprawdzić czy nie podlega wymianie lub naprawie.

BŁĘDY I KODY

Kopiarki sygnalizują problemy i usterki za pomocą szeregu liter i cyfr znajdujących się na ekranie LED w postaci kodów serwisowych.  Przeciętny użytkownik kopiarki nie ma wiedzy nt. znaczenia tychże kodów. Warto mieć spisane najczęściej występujące kody na podręcznej kartce. Niestety bywa, że przez pojawiający się kod – błąd kopiarka odmawia posłuszeństwa zanim nie zostanie on usunięty. W tego typu przypadkach należy skonsultować się z fachową serwisową pomocą.

NADMIERNE ZUŻYCIE TONERA

Jest ono najczęściej spowodowane kopiowaniem z otwartą pokrywą, co wydaje się być dość częstym nawykiem w wielu biurach. Kopiując z otwarta pokrywą zużywamy o wiele więcej tonera, gdyż kopiarka kopiuje / drukuje wszystkie puste obszary w kolorze czarnym co niszczy papier i powoduje zamazane kopie. Najprostszym rozwiązaniem byłoby, aby znaleźć opcję "Kasowanie krawędzi" (jeśli kopiarka posiada taka opcje w ustawieniach) i włączyć ją. Jeżeli takiej opcji nie ma – umieszczajmy na pustych obszarach puste kartki przed kopiowaniem.

Powyższe uwagi to absolutne minimum, które może pomóc w profilaktyce kopiarkowych usterek. Aby zminimalizować ryzyko awarii warto zainwestować czas i wysiłek i zadbać o swoje kopiarki, utrzymując je w należytej czystości. Nigdy nie używajmy nadmiernej siły podczas obsługi urządzenia, podczas wymiany np. tonera lub dodania nowej partii papieru. Przestrzegajmy zaleceń serwisowych i przede wszystkim studiujmy instrukcje obsługi urządzeń.

 

Do DARMOWEJ WYSYŁKI* pozostało 1 845,00 zł brutto

Nie masz produktów w koszyku.

 
PayPal

Śledź przesyłkę

Brak loga
Brak loga