ABC czyszczenia kopiarki / drukarki

Utrzymanie kopiarki w należytym stanie bywa wyzwaniem. Czystość kserokopiarki jest niewątpliwie warunkiem jej trwałości i optymalnej wydajności. Warto znaleźć chwilę czasu na szybką konserwację, która pozwoli uniknąć w przyszłości kosztownych napraw a kopiarka służyć nam będzie długie lata. Pamiętajmy,  że czyszczenie kopiarki jest w rzeczywistości bardzo proste i nie zajmuje zbyt wiele czasu.
Od czego więc zacząć porządek w kopiarce? Poniżej kilka cennych porad.

Wyczyść szybę raz w tygodniu – zawsze wyłącz kopiarkę przed czyszczeniem! Warto się upewnić, że szyba skanera jest czysta bez skazy, bez odcisków palców, kurzu, smug – wszystko to bowiem wpływa na złą jakość wykonywanych kopii. Szybę skanera najlepiej czyścić za pomocą gąbki i delikatnego płynu do czyszczenia szyb. Nie wolno spryskiwać szyby bezpośrednio środkiem czyszczącym, aby zminimalizować ryzyko dostania się cieczy do zakamarków kopiarki. Wszelka wilgoć nie służy żadnemu urządzeniu. Należy unikać korzystania z papierowych chusteczek -  mogą one powodować zadrapania. Szybę przecieramy także na sucho najlepiej niestrzępiącą się szmatką (ten sposób nie będzie żadnych plam wody po wysuszeniu).

Warto wyłączać urządzenie zawsze wtedy gdy go nie używany: w weekendy lub w godzinach popołudniowych wolnych od pracy. Niektóre kopiarki mają tak zwany "tryb uśpienia", co pozwala zaoszczędzić energię - co oznacza, że nie trzeba wyłączać urządzenia. Pozostawiając kopiarkę w trybie uśpienia pomagamy jej pozbyć się wilgoci i redukujemy proces nagrzewania na początku następnego dnia.

Wilgotność i wilgoć mogą spowodować poważne uszkodzenie kopiarki. Jeśli to możliwe umieszczajmy kopiarki w klimatyzowanym pomieszczeniu, zapewni to prawidłowy  pobór powietrza. Panel kopiarki powinien być czysty by uniknąć przegrzania. Większość paneli posiada filtr, ale bywa, że znaczne ilości pyłu często trafiają do urządzenia i może to spowodować mnóstwo problemów i usterek. Regularnie należy odkurzać otoczenie kopiarki.

Nie oszczędzajmy na filtrach powietrza – jego wymiana raz w roku to  absolutne minimum – zaleca się jednak wymianę co miesiąc, dzięki temu mamy pewność, że tylko czyste powietrze dostaje się wnętrza kopiarki. Filtry są kluczowe, ponieważ większość usterek kopiarki są w jakiś sposób połączona jest z nagromadzonego kurzu!

Świeży papier – mało kto docenia znaczenie świeżego papieru do drukowania i kopiowania. Istnieje ryzyko, że stary papier, który był w zasobniku przez dłuższy czas zebrał wystarczająca ilość kurzu i wilgoci, a te mogą dostać się do wnętrza kopiarki wraz z papierem, dlatego też warto używać świeżego papieru aplikowanego do podajnika tuż przed wydrukiem. Papier należy przechowywać w ciemnym miejscu wolnym od wilgoci. Nową ryzę papieru otwierajmy w miarę możliwości tylko wtedy gdy podajnik jest już pusty.

Czyszczenie rolek papieru: jeśli papier nie może przejść przez maszynę to zapewne dlatego, że rolki podawania papieru są zbyt brudne i śliskie i nie mogą pobrać więcej papieru. Wystarczy spróbować wyczyścić rolki przy użyciu szmatki nasączonej wodą (dodać w kawałku mydła) pamiętając o wytarciu wody z rolek po ich oczyszczeniu.

Czyszczenie bębna: można go wyczyścić – tak  jest w przypadku niektórych modeli kopiarek, niektóre wymagają jednak profesjonalnej pomocy serwisanta.
Zanim zaczniesz, wyłącz urządzenie, odłącz je od prądu i zapoznaj się z instrukcją gdzie zlokalizowany jest bęben. Większość kopiarek ma go w tym samym miejscu – montowany jest obok kasety z tonerem. Otwórz klapę kopiarki, wysuń kasetę z bębnem i usuń nadmiar tonera zgromadzonego na kasecie. Pomocne okazuje się w tym celu sprężone powietrze dzięki któremu szybko usuwamy kurz.

Pamiętaj – dbając o czystość urządzeń kopiująco-drukujących przedłużamy ich żywotność.

 

Do DARMOWEJ WYSYŁKI* pozostało 1 845,00 zł brutto

Nie masz produktów w koszyku.

 
PayPal

Śledź przesyłkę

Brak loga
Brak loga