Co warto wiedzieć przed zakupem drukarki?

Jeśli planujesz kupić drukarkę, ale wciąż się wahasz jakie urządzenie wybrać, ten krótki przewodnik pokaże podstawowe różnice pomiędzy drukarkami, ich wady oraz zalety.

Drukarka atramentowa czy laserowa??? Oto jest pytanie.

ATRAMENTÓWKI

epson_inkjet

Podstawowa różnica tkwi w mechanizmie drukującym obydwu urządzeń. Wszelkie drukarki laserowe zasilane są przez toner (elektrycznie naładowany proszek), który wytwarza obraz poprzez fuzję włókien papierowych zaś w przypadku atramentówek tusz rozprowadzany jest na papierze za pomocą wielu dysz. Przyjmuje się, że drukarki atramentowe są dobrym rozwiązaniem w przypadku druku fotografii ze względu na dokładniejsze łączenie kolorów, nie potrzebują nagrzewania, ale za to drukują o wiele wolniej niż laserowe. Tusz do drukarek atramentowych jest nieco tańszy niż do laserówek i może być wielokrotnie napełniany, co pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Jeśli chodzi o ceny drukarek to drukarki atramentowe są bezwzględnie tańsze od ich laserowych konkurentek. Trzeba jednak mieć na uwadze, że tusze do atramentówek przegrywają w wyścigu wydajności z laserówkami i trzeba je wymieniać dość często przy częstym użytkowaniu. Co z jakością wydruku atramentowego? Niestety obrazy drukowane z drukarek atramentowych są o wiele bardziej podatne na uszkodzenia spowodowane np. zalaniem wodą a i z czasem mogą zaniknąć. Użytkowanie atramentowego urządzenia jest opłacalne przy częstym druku, gdyż należy pamiętać o tendencji wkładów atramentowych do wysychania w okresie nieużywania, czego nie można zarzucić drukarkom laserowym.

LASERÓWKI

toner

Niewątpliwą zaletą drukarek laserowych jest ich prędkość - są one znacznie szybsze od atramentówek, co jest ważne w przypadku druku licznych materiałów tekstowych. Modele laserowe mogę drukować do 20 stron na minutę, podczas gdy atramentowe nie rzadko do zaledwie 6 stron.

Drukarki laserowe są również lepsze w drukowanie mniejszych rozmiarów czcionek, ponieważ technologia utrwalania może przynieść lepsze krzywe i kawałki małego tekstu. Wytwarzają one doskonały i ostry tekst, więc jeśli drukujesz w większości teksty najbezpieczniej jest wybrać drukarkę laserową.

Ogólnie rzecz biorąc jest bezpieczniej wybrać drukarki, które mogą produkować około trzydzieści stron na minutę (te wystarczą dla średnich potrzeb - oczywiście można znaleźć szybsze modele), które mają opcję drukowania dwustronnego (co oznacza że mogą drukować na obu stronach papieru), a te z podajnika papieru o pojemności 500 arkuszy papieru.

Wady? W przeciwieństwie do drukarek atramentowych laserówki potrzebują nieco więcej czasu na uruchomienie i nagrzanie i w rzeczywistości każdy papier, który jest wrażliwy na ciepło nie może być wykorzystywany przez drukarkę laserową. W dłuższej perspektywie koszty druku są mniejsze przy użyciu drukarek laserowych, ale często wymagają one dodatkowych inwestycji w postaci wymiany materiałów eksploatacyjnych typu bęben, fuser, zestaw konserwacyjny. Niestety części do drukarek laserowych bywają drogie – zwłaszcza jeśli chodzi o oryginalne materiały.

Reasumując, zarówno drukarki atramentowe jak i laserowe maja swoje wady i zalety dlatego też wybór powinien być podyktowany indywidualnymi potrzebami, finansowymi nakładami i materiałami, które mają być drukowane.

Jeżeli drukujesz dużo i często – kup laserówkę. Atramentówka sprawdzi się przy fotografiach i kolorowych wydrukach.

 

Do DARMOWEJ WYSYŁKI* pozostało 1 845,00 zł brutto

Nie masz produktów w koszyku.

 
PayPal

Śledź przesyłkę

Brak loga
Brak loga