Problemy z drukarką -> garść porad!

Drukarka to jedno z bardziej podstawowych urządzeń codziennego użytku. Niestety jak każda rzecz martwa bywa kłopotliwa. Zacięcie papieru, zła jakość wydruku, powolne drukowanie, szybkie zużycie tuszu, problemy ze sterownikami - oto kilka najbardziej typowych problemów jakie może nam przysporzyć drukarka. Jak im zaradzić? Odpowiedź poniżej. Przeczytaj – zaoszczędzisz cenny czas i telefony do obsługi technicznej :-)

 1

ZBYT WOLNY WYDRUK

Istnieje wiele powodów powolnej pracy drukarki w trakcie wydruku. Jedną z najczęstszych przyczyn jest wyższa rozdzielczość druku: zdjęcia i pliki, które zawierają grafikę z reguły drukują się wolniej niż zwykły dokument tekstowy. Jeżeli drukujemy materiały z przeglądarki internetowej lepiej się upewnić, że drukowanie odbywa się w przyjaznym formacie i nie zaznaczyliśmy dodatkowych niepotrzebnych pól do drukowania.

Drukując zdjęcia i dokumenty wymagającej wysokiej rozdzielczości – warto wcześniej sprawdzić czy drukarka ma wystarczającą ilość wolnej pamięci. Drukarki mają tymczasową pamięć, która może pomieścić pliki, które są wysyłane do nich z komputera, dlatego jeżeli pamięć drukarki jest zbyt mała drukowanie odbywa się znacznie wolniej.  Wiele drukarek dostępnych na obecnym rynku jest przystosowana do podłączenia dodatkowego modułu pamięci, podobnie jak ma to miejsce w przypadku komputerów - gdzie dodanie większej ilości pamięci RAM zwiększa ich działanie. Warto także pamiętać, że drukarki laserowe są z reguły szybsze w drukowaniu niż wersje atramentowe.

ZŁA JAKOŚĆ WYDRUKU

Jeżeli zupełnie nowe cartridge / wkłady atramentowe posiadają wciąż wystarczająco dużą ilość toneru a wydruk jest złej jakości – warto kontrolnie dokonać czyszczenia głowicy, co przy współczesnych oprogramowaniach dla drukarek zwłaszcza tych przeznaczonych dla systemu Windows, jest dość proste bez konieczności otwierania drukarki bowiem odbywa się to bezpośrednio z oprogramowania. Jest to niewątpliwie pomocne w celu pozbycia się np. pozostałości wysuszonego tuszu lub innych zanieczyszczeń. Powinno to się stać częstą praktyką aby unikać problemów z drukarką.

Aby jakoś wydruku była jak najlepsza, zaleca się także używanie oryginalnych wkładów atramentowych i tonerów a także dobrej jakości papieru.

GDY DRUKARKA NIE DRUKUJE!

Twoja drukarka nie drukuje i i masz absolutnie żadnego pojęcia, dlaczego tak nie jest? Pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić to czy na panelu drukarki są jakieś komunikaty o błędach – bardzo często drukarka informuje z czym w danym momencie ma problem dzięki czemu nie trzeba detektywistycznego dochodzenia co jest powodem, że nagle odmówiła posłuszeństwa :) Jeżeli drukarka jest podłączona do komputera za pomocą kabla należy upewnić się, że drukarka i komputer są wciąż prawidłowo ze sobą połączone. Jeśli korzystasz z drukarki bezprzewodowej – sprawdź czy urządzenie jest podłączone do właściwej sieci, zdarza się także, że sterownik drukarki jest uszkodzony i dlatego drukarka przestaje drukować. Dla systemu Windows należy to sprawdzić w "Menedżerze urządzeń", w systemie Mac i Linux, powinieneś skonfigurować ponownie drukarkę z narzędziami CUPS.

Większość problemów związanych z nagłym zaprzestaniem drukowania jest właśnie związana ze sterowniakmi i ponowna ich instalacja zazwyczaj pomaga. Ważne jest także aby instalując sterowniki drukarki sprawdzić uprzednio na stronie producenta jaka jest najnowsza wersja sterownika a nie korzystać jedynie z wersji zazwyczaj dołączanej na płycie CD do zakupionego urządzenia. We wszelkich problemach ze sterownikami przydatne są także fora techniczne, na których można znaleźć wiele cennych porad.

Powszechnie zalecane jest także korzystanie z tzw. „Google Cloud Print” tj. w połączeniu z drukarką działającą w chmurze (tj. drukarka, która nawiązuje bezpośrednie połączenie z internetem i nie trzeba jej konfigurować na komputerze). Można to uczynić w kilka sekund i od razu rozpocząć drukowanie.

 RATUNKU! ZACIAŁ SIĘ PAPIER!

Zacięcia papieru to chyba najczęstsza i najbardziej irytująca usterka podczas drukowania. Niestety radzimy sobie z tym problemem w zależności od modelu drukarki – dlatego zanim samodzielnie zaczniemy likwidować zacięcie papieru – warto sprawdzić instrukcję obsługi drukarki. Jeżeli problem powtarza się zbyt często – trzeba dokładnie zbadać czy mechanizm podawania / przesuwania papieru nie uległ uszkodzeniu, a zwłaszcza roli przy podajniku papieru.
Zanim jednak zaczniemy drukowanie zwłaszcza dużej ilości kartek – upewnijmy się, że papier położony równo na tacy i twardej powierzchni. Istnieją również pewne praktyki, które można wykonać, aby uniknąć zacięć papieru. Jedną z najczęstszych przyczyn zacięcia papieru jest przesunięcie papieru. Przed zainstalowaniem stos papieru w podajniku upewnij się, że plac off stos na twardej i płaskiej powierzchni. Upewnij się także, że nie wypełniają po brzegi tacy, nad wypełnieniem może również zacięcia papieru nieuchronne. Pamiętajmy – zacięcie papieru to nie tragedia – jest ono nieuniknione :-)

GDY ZABRAKNIE TUSZU!
Niektóre drukarki automatycznie decydują kiedy wstrzymywane jest drukowanie z powodu braku wystarczającej ilości tuszu. Istnieje kilka sposobów na maksymalne wykorzystanie każdej cennej „kropli” tuszu – przede wszystkim nie stosować najtańszych i niewiadomego pochodzenia tuszów. Przy częstym drukowaniu najbardziej opłaca się zakup wersji zamiennej lub regenerowanej, ale zawsze warto wcześniej sprawdzić producenta.

POWODZENIA :-)

 

Do DARMOWEJ WYSYŁKI* pozostało 1 845,00 zł brutto

Nie masz produktów w koszyku.

 
PayPal

Śledź przesyłkę

Brak loga
Brak loga